WordPress 6.2 już jest – Co nowego?

WordPress 6.2 właśnie się pojawił, przynosząc ze sobą wiele ulepszeń i nowych funkcji, głównie skupiających się na edytorze bloków i edycji stron. Oto, co nowego znajdziesz w tej wersji i co warto wypróbować po aktualizacji.

 

Uwaga!
Przed aktualizacją nie zapomnij wykonać pełnej kopii zapasowej swojej strony WordPress.

 

1. Optymalizacja SEO i analiza treści

Nowa wersja WordPressa oferuje ulepszone narzędzia do optymalizacji SEO, pomagając Ci w poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Teraz dostępna jest również analiza treści, która pozwala na sprawdzenie czytelności, gęstości słów kluczowych i innych czynników wpływających na jakość treści.

2. Możliwość dodawania niestandardowego CSS do motywu lub bloków

W WordPress 6.2 możesz dodać niestandardowy CSS dla całej strony lub poszczególnych bloków. Opcje te są łatwo dostępne w panelu Stylów.

źródło https://wordpress.org/news/2023/03/dolphy/

3. Modyfikuj motyw za pomocą Księgi Stylów

Księga Stylów pozwala na szybkie przeglądanie i edycję stylów poszczególnych bloków. Wprowadzone zmiany mają zastosowanie na całym motywie.

źródło https://wordpress.org/news/2023/03/dolphy/

4. Kopiowanie i wklejanie stylów bloków

Możesz teraz łatwo kopiować i wklejać style bloków, co pozwala na szybsze wprowadzenie zmian stylów na innych blokach.

źródło https://wordpress.org/news/2023/03/dolphy/

5. Edytor stron WordPress wychodzi z wersji Beta

Teraz edytor stron jest jeszcze lepszy i bardziej stabilny. Wprowadzono nowe funkcje, które ułatwiają tworzenie stron i zarządzanie nimi. Możesz teraz korzystać z pełnego edytora nawet przy starszym klasycznym edytorze, jeśli Twój motyw obsługuje bloki.

źródło https://wordpress.org/news/2023/03/dolphy/

6. Części szablonów wyróżnione kolorami

Elementy globalne, takie jak nagłówek i stopka, są teraz lepiej wyróżnione za pomocą kolorów i ikon, co ułatwia zrozumienie, że edytujesz część szablonu, a nie tylko bieżącą stronę.

7. Poprawki bezpieczeństwa i wydajności

Aktualizacja zawiera również poprawki bezpieczeństwa oraz zoptymalizowanie kodu źródłowego, dzięki czemu WordPress działa szybciej i jest bardziej stabilny.

8. Ulepszony blok menu nawigacyjnego

Tworzenie menu nawigacyjnego w pełnym edytorze stron jest teraz prostsze dla początkujących. Możesz łatwo zarządzać blokiem „Nawigacja”, edytując elementy w panelu bocznym. Można również łatwo przełączać się między wcześniej utworzonymi menu.

źródło https://wordpress.org/news/2023/03/dolphy/

9. Automatyczne wykrywanie problemów z wydajnością

Nowa funkcja pozwala na automatyczne wykrywanie problemów z wydajnością, takich jak wolne ładowanie się stron czy nieoptymalne zasoby. Możesz otrzymać powiadomienia o problemach w kokpicie administracyjnym lub przez e-mail.

10. Ulepszony przegląd szablonów

Przeglądanie i edycja szablonów jest teraz bardziej intuicyjne. Wystarczy kliknąć w szablon lub część szablonu, aby załadować go w oknie podglądu, a następnie kliknąć w oknie podglądu, aby zacząć edycję.

 

11. Integracja z darmową biblioteką multimedialną Openverse

WordPress 6.2 pozwala na przeglądanie i dodawanie darmowych obrazów z Openverse bezpośrednio z edytora. To ułatwia znalezienie odpowiednich zdjęć i ilustracji do użycia na stronie, które są na licencji Creative Commons, a także innych licencjach, które pozwalają na wykorzystanie materiału bez konieczności płacenia tantiem.

źródło https://wordpress.org/news/2023/03/dolphy/

12. Ulepszenia w zarządzaniu wtyczkami i motywami

Wprowadzono również ulepszenia w zarządzaniu wtyczkami i motywami, co pozwala na łatwiejsze instalowanie, aktualizowanie i usuwanie tych elementów. Użytkownicy mają teraz również większą kontrolę nad tym, jakie uprawnienia mają poszczególne wtyczki i motywy.

13. Wsparcie dla sieci Web3 i kryptowalut

WordPress 6.2 wprowadza wsparcie dla Web3, umożliwiając twórcom stron internetowych integrację z blockchainem, takim jak Ethereum. Można teraz łatwo dodać funkcje, takie jak płatności kryptowalutami, tokeny NFT i kontrakty inteligentne, bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek.

14. Ulepszenia w obszarze dostępności

WordPress 6.2 zawiera liczne ulepszenia w zakresie dostępności, takie jak lepsze opisy alternatywne dla obrazów, większy kontrast między kolorami oraz ulepszenia w obszarze nawigacji dla osób korzystających z czytników ekranu.

15. Ulepszone wprowadzanie wzorów

Interfejs do wstawiania wzorów bloków został ulepszony, co ułatwia korzystanie z gotowych elementów do tworzenia układów.

 

Więcej o zmianach w nowej wersji WordPress dowiesz się w artykule https://wordpress.org/news/2023/03/dolphy/

4.7/5 - (4 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *